Je dokázané, že u všetkých bez výnimky, po 25 roku života začína pomalá, ale nezvratná erózia svalov a pokožky na tvári a celom tele. Spočiatku pomaly a nepatrne, z roka na rok však viditeľnejšie sa začínajú svaly na tvári uvoľňovať. Tento dlhodobý deštrukčný proces si všimneme najskôr v podobe vrások, ovisnutých kútikov úst, uvoľnených kontúr tváre. Tento proces sa dá veľmi prirodzeným
spôsobom spomaliť.
Svaly na tvári sa líšia od svalov na tele najmä tým, že sú spojené priamo s kožou. To znamená, že postupné uvoľňovanie svalov podmieňuje aj uvoľňovanie kože. V skutočnosti uvoľňovanie svalov a následne aj kože sa prejavuje ako viditeľné znaky starnutia – ochabnuté viečka, vačky, kožné záhyby, dvojitá brada a povädnutá pokožka.
Veľký podiel na elasticite svalového tkanivá majú kolagénove vlákna, ktoré vekom strácajú na objeme a sú tenšie. Cielené cvičenie, akým je tvárová gymnastika prekrví svaly a zvýši prísun kyslíka a živín. Výsledkom je potom rýchla regenerácia a zvýšená cirkulácia lymfy v oblasti krku a tváre.
Je rozdiel či sval používame alebo ho posilňujeme. Ak sval posilňujeme, svaly cielene precvičujeme a to udrží v svale tonus (sval je pevný, pružný a zachová si aj svoj objem), kým pri bežnom používaní
sval stráca pevnosť, pružnosť aj objem.
Séria jednoduchých 23 cvikov, svaly opäť spevní a tvár získapevné kontúry, vrásky zmiznú. Zvýšená tvorba kolagénu ju urobí žiarivou. Každý cvik pozostáva z dvoch fáz – napnutia a uvoľnenia. Cvičenie je zostavené tak, aby sa posilňovali svaly krku, brady, pier, líc a čela. Metóda tvárovej gymnastiky je zostavená tak, že cvičenie a posilňovací proces prebieha v troch nadväzujúcich fázach.